Friday 31 August 2012

Napi rutin

Így bő tíz hetesen, hogy beszélhetünk-e már kialakult rutinról vagy sem, és hogy kell-e egyáltalán óráról órára követni a sablont, görgetve az előző nap malomkövét, megoszlanak a vélemények. Sokak szerint, a midwife-ok java pl., igen, kell a rutin, sőt muszáj. Én nem vagyok annak a híve, de nem is vagyok meggyőződve arról, hogy a 'na-akkor-most-ez-jön-mert-ennyi-az-idő' kertein belül lesz csak a baba kiegyensúlyozott. Lehet velem vitatkozni, szívesen meghallgatok minden érvet, de egy kéthónapos babát 'belerázni' a rutinba korai még. Lesz még épp elég ideje órának pontosan élni.

A napjaink valahgy így néznek ki mostanában:
Hajnali 1:40 és 2:40 között eszünk. Mocorgással, fészkelődéssel, ha anyu nem figyel, egy kis nyeke-nyekével is jelzi, hogy itt az idő. Ilenkor nincs pelus csere. Odateszem a tejecskét melegedni, elmegyek pipilni, megnézem, hogy kellően langyos-e a tejecske, ekkor veszem csak ki a kiságyból. Átmegyünk a nappaliba, az egybenyitott konyhából csak a tűzhely lámpája világít, szelíden. Még kómás, a szemei csukva, gyömöszöli a kezét a szájába. Kap cicit, majd megnézzük mennyit fogad el üvegből. Felteszem a vállamra és dülöngélek vele jobbra-balra, előre-hátra, börpire várva. Közben kis villany lekapcs, ha még mocorog, mert bent maradt a börpi, hüppögünk egy keveset a labdán (nagyjából öt-tíz perc). Mélyeket szuszog, esetleg horkizik, megy is vissza akiságyba. Ha letéve esetleg újból vörmizik, átteszem az ágyunkba és simogatom a pociját vagy a buksiját, esetleg felkeltem papát (aki mindig készséges), hogy ugyan lötyögtesse már ki belőle a börpit.

Öt-hat között ismét kaja. Itt már van pelus csere, ha erős a Foxi szag vagy feszül a pelus a pee-pee-től. Persze ebben az esetben teljesen fel is ébredünk. Missy a kicsomagolástól, mi pedig a csomag tartalmától (csak úgy hívjuk, hogy 'morning coffee'). Ha a pelus nem vészes, akkor a hajnali etetés szerint haladnak a dolgok, ha felébredtünk, akkor a nappali etetés lép életbe. Ami nagy, kerekre kipattant szemekkel és sok vörmizéssel és persze türelmetlenkedéssel jár. Ilyenkor aztán nem győzzük kivárni, hogy kellően langyos legyen a tejecske. Csak akkor nyugszunk meg, ha már az állunk alá került a börpirongy (muslin square), mert tudjuk, hogy mi következik.

Papa munkába el, mi pedig beindítjuk a napot. Kajcsi után börpire várás, majd nézelődés, 'olvasás', játszás, játszás, játszás, mama énekel, fekete-fehér vagy nagyon színes dolgokat tart vagy lenget. Elkezdünk ásítani. Szaporodnak az ásítások. Egy kis ringatással (vállon vagy ölben függőleges testhelyzetben, a karomon ülve, mert a hanyatt nem tetszik), rásegítek. Onnan tudom, hogy alszik, hogy amellett hogy abbamarad a vörmizés, elnehezül. Ekkor a tenyér popó alá csúsztat és indulhatunk is a kiságy felé. A lényeg, hogy a feneke előbb érjen matracot, mint a feje, ezért 'leültetem', majd óvatosan hátradöntöm és kiveszem a másik tenyerem a feje alól. Cum-cum betol, vagy elfogadja, vagy nem, nem erőltetem. Betakarom és kész is a hadművelet. Úgy alszik a Drága, hogy a két kis mancsa a füle mellett van fent, de volt már a feje felett is.

A következő kajcsik kilenc, dél, három majd délután hat körül várható. Nyekergéssel jelzi, hogy idő van. Svájci órája lehet! Alig hallhatóak az első jelek. Vinnyogni akkor szokott, ha anyu inkább mással van elfoglalva. Szól, majd mindig fülel, hogy megyek-e. Hát persze, hogy megyek, jobb 'elkapni' az elején és sírás nélkül megússzuk a napot. Kis jáccás, ha kedve van hozzá, vagy egyből pelus csere. Esetleg utána játszás, vagy csak kaja után, változó.

Napközben (reggel kilenctől este fél nyolc - nyolcig) szól a rádió vagy valamelyik album, ezzel is jelezve 'play-time, now if you like', de utána inkább a bekuckózásra és az elalvásra koncentrálunk.

Este aztán nyolc-kilenc körül egy kis nyeke-nyeke, vagy egy rövidke zaklatott visítva sírdogálás (de rájöttem, kaja kérdése ez a sírás is, úgy látszik szeret 'feltankolni' a hosszú szunya előtt), ilyenkor papa nyugtató karjai segíteni szoktak. Majd lövi is a pizsit hajnali egy-kettőig, onnan meg indul a mandula előről.

A mai terméshozam:
• 00:30 - 100 ml B + 70 ml J
• 07:00 - 75 ml B + 70 ml J
• 13:00 - 70 ml B + 60 ml J
• 19:00 - 80 ml B + 70 ml J
Totál: 595 ml (napi szükséglet 77.7%-a)

Az anyát az ösztönei kell hogy vezéreljék, nem az előíró rutinok.

No comments: